Sekretne życie jerzyków z Gronowej
Przyjdź na ulicę Gronową, stań przy ścianie wieżowca i zadrzyj głowę do góry. Zobaczysz jerzyki – ptasich mieszkańców biurowca Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.
Dawniej jerzyki zamieszkiwały skaliste tereny, teraz przeniosły się do miast. Śmiało można o nich powiedzieć, że są panami przestworzy. Większą cześć życia spędzają w powietrzu. Są bardzo towarzyskie. W okresie lęgowym chmary ptaków z szaloną prędkością i charakterystycznym głośnym, piskliwym świergotem urządzają gonitwy wokół budynku. Ich łapki nie są przystosowane do chodzenia po ziemi, za to ostre pazury świetnie nadają się do czepiania się pionowych ścian.
Długie, sierpowato wygięte skrzydła sprawiają, że mogą latać bardzo szybko i zwrotnie. Podobnie jak jaskółki jerzyki polują na latające owady, stąd ich podobieństwo w budowie ciała, choć spokrewnione nie są. Ich pożywieniem są chociażby tak uciążliwe dla nas w okresie wiosenno-letnim meszki, komary czy muchy, a jeden osobnik potrafi ich schwytać w ciągu dnia nawet 20 tysięcy. Jerzyki są większe od jaskółek i mają dłuższe skrzydła; ważą od 30 do 58 gramów i mierzą około 16 cm. Ich rozpiętość skrzydeł sięga około 40 cm.
Jerzyki do Poznania przyleciały w maju i będą u nas przynajmniej do sierpnia.
Przed gruntowną termomodernizacją budynku, która miała miejsce w 2016 r. jerzyki zakładały swoje gniazda w różnego rodzaju zakamarkach typowych dla budownictwa wielkopłytowego, jak szczeliny dylatacyjne między płytami, puste miejsca pod parapetami itp. Nie zapomnieliśmy o nich także w czasie termomodernizacji realizując to przedsięwzięcie zgodnie z zasadami ochrony przyrody. Dlatego zleciliśmy wcześniej ekspertyzę ornitologiczną i uzyskaliśmy odpowiednią decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Prace termomodernizacyjne w miejscach, gdzie wcześniej stwierdzono występowanie gniazd odbywały się po okresie lęgowym i pod stałym nadzorem ornitologa, który wskazał także usytuowanie i sposób zamontowania skrzynek lęgowych wymienionych w ww. decyzji RDOŚ. Zależało nam na tym, aby te pożyteczne ptaki, które spędzają u nas zaledwie 1/3 roku miały tu nadal swoje miejsca lęgowe – mówi Jan Macyszyn, Kierownik Działu Administracyjno-Technicznego ZGiKM GEOPOZ.
W sumie na elewacjach budynku zostało umieszczonych 20 skrzynek lęgowych dla jerzyka wykonanych z odpornego na trudne warunki atmosferyczne trocinobetonu (18 na elewacji wschodniej i 2 na zachodniej). W ww. skrzynkach jerzyki zakładają swoje gniazda, tu wykluwają się pisklęta, tu „maluchy” dorastają. Jerzyki to wdzięczny obiekt obserwacji, dlatego w budkach zainstalowano kamery. Zapraszamy do oglądania sekretnego życia jerzyków z Gronowej pod adresem: http://www.poznan.pl/mim/main/-,p,16183,16185,16191.html
Oprócz skrzynek lęgowych dla jerzyka zamontowanych zostało także 35 skrzynek dla wróbla, którego populacja w ostatnich latach drastycznie spadła oraz 1 skrzynkę dla pustułki.
|