Postępowaniem w sprawie wyłączenia z produkcji obejmuje się grunty rolne w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie stanowiące jednakże użytków rolnych, położone na terenie m. Poznania.
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o wyłączenie z produkcji gruntów rolnych położonych na terenie m. Poznania.
2. Załączniki:
· ostateczna decyzja o warunkach zabudowy lub ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (tylko w przypadku, gdy grunt nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego),
· dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
· projekt zagospodarowania działki/terenu z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach,
· dokument umożliwiający ustalenie wartości rynkowej gruntu podlegającego wyłączeniu (opinia rzeczoznawcy, akt notarialny, oświadczenie inwestora o wartości gruntu),
· wypis z rejestru gruntów,
· dokument stwierdzający umocowanie osoby składającej wniosek do działania na rzecz i w imieniu wnioskodawcy.
W przypadku gruntów nie podlegających wyłączeniu i objętych planem zagospodarowania przestrzennego:
1. Wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że grunty nie podlegają wyłączeniu.
2. Załączniki:
· wypis z rejestru gruntów.
Miejsce złożenia dokumentów:
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, ul. Gronowa 20, 61-655 Poznań, VI piętro, pokój nr 602, Dział Komunikacji i Informacji, tel. (0-61) 827-15-34.
Opłaty:
Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.
Termin i sposób załatwienia:
Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej następuje w formie decyzji administracyjnej. W przypadku gruntów nie podlegających wyłączeniu Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ wydaje zaświadczenie stwierdzające ten fakt. Wydanie decyzji następuje w terminie miesiąca, natomiast zaświadczenia - w terminie tygodnia, od daty wpływu wymaganych dokumentów.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jednolity Dz. U. Nr 121 z 2004r. poz. 1266 z późniejszymi zmianami).
2. Uchwała Rady Miejskiej Poznania z dnia 25 czerwca 1991 r. Nr XXXII/177/91 w sprawie przekształcenia Poznańskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego GEOPOZ w Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, ze zm.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Inne informacje:
Osoba, która uzyskuje zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej jest zobowiązana uiścić należność i opłaty roczne. Wysokość należności i opłat rocznych jest uzależniona od powierzchni inwestycji, klasy bonitacyjnej wyłączonych gruntów, ich pochodzenia oraz rodzaju użytku. Wysokość należności ustala się w oparciu o przelicznik zawarty w tabeli zamieszczonej w ustawie. Ustaloną należność pomniejsza się o wartość gruntu określoną wg cen rynkowych stosowanych w obrocie gruntami w danej miejscowości. Opłata roczna stanowi 10% należności i należy ją uiszczać przez 10 lat. Obowiązek uiszczania należności i opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkaniowego - jednorodzinnego, jeżeli powierzchnia wyłączenia nie przekracza 500m².Ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia na inwestora obowiązku zdjęcia oraz wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gleb, warstwy próchniczej z gruntów rolnych klas I, II, III, III a, III b, IV a, IV i torfów.
Organem właściwym w sprawach wyłączenia gruntów z produkcji leśnej jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (ul. Gajowa 10, 61-625 Poznań).
Kopie dokumentów składane w toku postępowania winny być prawidłowo uwierzytelnione przez organ prowadzący postępowanie lub uprawnioną osobę.
|